Europa Azja Australia Ameryka Południowa Ameryka Północna Afryka

Dziś jest

Tygrys

Słoń indyjski jest jednym z trzech żyjących gatunków rodziny słoniowatych, jednak jego gatunkowi grozi wyginięcie, podobnie jak słoniowi afrykańskiemu..

Słonie te zamieszkują tereny pokryte lasami i zaroślami w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Słonie osiągają od 5, 5 do 6, 4 m długości, ważą do 5 ton. Poruszają się na czubkach palców. Ich ciało pokryte jest grubą, marszczoną skórą, prawie nieposiadającą owłosienia. Słonie te mają niewielkie uszy w porównaniu do innych słoni. Żyją w stadach, poruszają się niezwykle lekko, prawie nie pozostawiając śladów. Są doskonałymi pływakami i uwielbiają błotniste kąpiele. Żywią się głównie trawą, liśćmi, korą, pędami bambusa i owocami. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 12 lat, samica rodzi zazwyczaj tylko jedno młode. Żyją od 40 do 60 lat.

Gatunek tych słoni objęty jest ochroną. Ich malejąca liczba spowodowana jest atakiem ludzkim. Słonie te nie są bardzo agresywne, łatwo dają się oswoić. Od wieków słonie te używane są do ciężkich prac pociągowych, jucznych oraz bojowych

Panda wielka
Słoń indyjski
Wielbłąd dwugarbny
Cyjon